среда, 18. фебруар 2009.

Privreda - privatizacija

Na jugu Srbije ništa novo. Nastavlja se trend propadanja privrede, pa je iz dana u dan sve teže. Mislili smo da privatizacijom dobijamo većinske vlasnike koji će doneti kapital u preduzeća i povećati kvalitet poslovanja, a dobili smo smanjenje radne snage i nepoštovanje ugovornih obaveza, ocenjuje za „Politiku” trenutnu ekonomsku situaciju na području šest opština Jablaničkog okruga Jovica Nedeljković, sekretar Saveza samostalnih sindikata za više opština Leskovac.

Izuzev fabrike lekova „Zdravlje” koju je na tenderu kupila islandska kompanija „Farmako”, sada „Aktavis”, za tri i po miliona evra uz obavezu da investira još 26 miliona evra, sva ostala preduzeća do novog vlasnika su došla na javnim aukcijama. Izuzev vlasnika „Zdravlja” i dve bugarske firme koje su kupile „Nevenu” („Bulcvet”) i Fabriku plastificiranih limova („Intertrust”), svi ostali kupci leskovačkih kolektiva su iz Srbije.

Po rečima Jovice Nedeljkovića, stanje u većini privatizovanih firmi je veoma loše. U narednih petnaest dana očekuje se raskid kupoprodajnih ugovora u Hemijskoj industriji „Nevena” čijih 303 radnika je u generalnom štrajku, od juče štrajkuje i svih 25 radnika „Tehnomašine”, a za 13. februar je najavljen početak štrajka i pedesetak zaposlenik u Drvnom kombinatu „Leskodrvo”. U ovim firmama očekuje se poništenje privatizacije. Velikih problema ima u lebanskom preduzeću „8. novembar” i u AD „Put” u Leskovcu u kojima većinski vlasnici proglašavaju radnike tehnološkim viškom i pored toga što je u tim preduzećima intervenisala država. U „8. novembru”, recimo, od ukupno jedanaest radnika, tri su proglašena tehnološkim viškom, a dvojica su dobila otkaze, među kojima je i predsednik sindikalne organizacije. Većinski vlasnik AD „Put” je rasprodao svu imovinu.

– U „Mašinoteksu” je dvadesetak zaposlenih već tri godine u štrajku. U leskovačkom preduzeću „Cvećar” koje je imalo trideset radnika, novi vlasnik je napisao 29 otkaza. Niko ne haje za to da li su radnici otpušteni, da li imaju osiguranje, od čega će da žive – kaže Nedeljković.

On navodi da je do sada po raznim osnovama (tehnološki višak, socijalni program) na području Leskovca, Vlasotinca, Crne Trave, Lebana, Bojnika i Medveđe bez posla ostalo preko 15.000 radnika. Prema nekim podacima, ima 23.000 zaposlenih, ali mnogi od njih ne rade, pa to nije prava slika zaposlenosti, kao što ni podaci o proseku primanja ne odslikavaju pravo stanje, budući da u prosek ulaze samo oni koji primaju plate.

Nedeljković u dve najuspešnije privatizacije ubraja leskovačku „Livnicu” koju su kupili konzorcijum zaposlenih i većinski vlasnik iz Hrvatske (broj radnika povećan od 190 na oko 250) i „Zdravlje” koje uspešno posluje i gde su najviša primanja, ali je, nažalost, broj radnika od oko 2.200 u vreme privatizacije sada sveden na oko 700. Nove vlasnike u ovoj godini čekaju „Porečje” iz Vučja (tender je u toku), „Jugekspres” (nije bilo zainteresovanih na tri tendera), „Rad” iz Grdelice, „Eksportekst” iz Lebana, Tekstilna industrija „Vučje”, kao i leskovački kolektivi „Srbijanka”, „Leteks”, „Leskotekst” i RUL.
Izvor: Politika

Нема коментара:

Постави коментар