Privreda Jablaničkog i Pčinjskog okruga zadnjih godina je u veoma teškom ekonomskom položaju, a pogotovo u poslednjih godinu dana pod uticajem svetske ekonomske krize, zaključak je Udruženja za saobraćaj, telekomunikacije i informatičke delatnosti Regionalne privredne komore Leskovac.
Ovo udruženje ističe da je ovakva situacija izazvana padom industrijske proizvodnje, visokom stopom nezaposlenosti, sporim odvijanjem procesa privatizacije i velikim brojem raskinutih kupoprodajnih ugovora i uvedenih stečaja, likvidacijom postojećih preduzeća, velikim opterećenjem zarada po osnovu poreza i doprinosa, kao i nekonkurentnošću proizvoda sa juga Srbije.
Naplata potraživanja je izuzetno otežana i skroz je nemoguće, u sadašnjim okolnostima, naplatiti dospela potraživanja u dogledno vreme.
Zbog toga kompanije sa juga Srbije, kao i većina kompanija u Srbiji, nisu u mogućnosti da izmiruju dospele obaveze u zakonskim i ugovorenim rokovima prema državi i javnim preduzećima, bankama i dobavljačima, pa im realno preti blokada tekućih računa, kao što je to slučaj, u ovom trenutku, sa blizu 60.000 preduzeća u Republici Srbiji.
Na području Jablaničkog i Pčinjskog okruga u 20 preduzeća je blokiran račun, dok su 33 u preocesu likvidacije zakljucuje ovo udruzenje.
Privreda područja sa juga Srbije našla se u još težem materijslno finansijskom položaju sa nastankom svetske ekonomske krize, objašnjavaju u udruženju.
Prisustvo tehničko-tehnološke zaostalosti, nelikvidnost, bankrotstvo jednog boja privrednih društava, velikog broja uvedenih stečajeva, visokog stepena nezaposlenosti, niskih zarada, odraz su ekonomske nerazvijenosti, zastoja u razvoju privrede i socijalnog siromaštva.
U kompanijama na jugu Srbije, zbog smanjenja tražnje na ino tržištu, izviz za devet meseci smanjen je za 22,5 posto u odnosu na isti period prethodne godine, na području Jablaničkog i Pčinjskog okruga.
U teškoj situaciji našla su se preduzeća trajnih potrošačkih dobara, proizvođači nameštaja, peći na čvrsta, tečna goriva i proizvodi iz oblasti IGM, a posebno se odrazila na robu široke potrošnje u maloprodaji zbog pada životnog standarda.
Zaključak je da lokalne samouprave i druge institucije moraju da stvore privredni ambijent i određene preduslove za privlačenje stranih investitora, tim pre što jug Srbije ima šta da ponudi.
Neophodan je veći stepen racionalizacije javne potrošnje na svim nivoima i borba protiv svih vidova korupcije
Preuzeto:JUGpress
MISIÓN Y VISIÓN DE LA WEB
Пре 8 година
Нема коментара:
Постави коментар