Nema racun, ako oce plati, ako nece, idi - kaže mlada Kineskinja iz kineskog tržnog centra u centru Leskovca. Žena posle poluminutnog oklevanja pruža 1.000 dinara i iz ruku prodavačice uzima posteljinu za francuski ležaj.
- Račun mi je trebao u slučaju zamene ili reklamacije, ali s njima ne vredi da se ubeđuješ, a primorana sam ovde da kupujem jer slične posteljine u drugim prodavnicama koštaju dve hiljade dinara - jada se kupac.
Na spratu niže majka kupuje deci obuću od veštačke kože, ali skrojenu po poslednjoj modi. U prodavnici tri sa tri, u kojoj se teško diše od pretrpane robe, ne vidi se fiskalna kasa.
- Dve iljadi i peesto - saopštava cenu prodavačica dok pruža ruku ka kupcu. Plaćeno, računa nema.
- Ma, baš me briga za račun. Spustila mi 100 dinara, o tome neka brine država - ljuto odgovara majka na primedbu zašto nije tražila račun.
U Republičkoj tržišnoj inspekciji u Leskovcu kažu da je to masovna pojava i da se teško iskorenjuje.
- Kupci veoma retko reaguju, a kada dobijemo prijavu, odmah odemo na lice mesta i taj trgovac dobije prekršajnu prijavu koja nije ispod 20.000 dinara. Inače, na svaka tri meseca kontrolišemo u kineskim tržnim centrima. Ispišemo brdo prekršajnih prijava, ali oni su se dobro organizovali, pa ne uhvatimo sve u prekršaju. Prepoznaju naše inspektore, pa čim nas jedan primeti na ulazu, odmah mobilnim obaveštava kolege, koji prvom narednom kupcu izdaju račun. Drugi pak zatvaraju lokale. Pišemo i njima prijave zbog nepoštovanja istaknutog radnog vremena, ali kada mi odemo, sve se vraća na staro - priča Radivoje Cvetković, načelnik Tržišne inspekcije, dodajući da je kontrola PDV ipak u rukama Poreske uprave.
U Poreskoj upravi u Leskovcu nije bilo nadležnih za razgovor o ovome. Inspektorka Svetlana Marinković je rekla da nema ovlašćenje, a načelnica Milena Kocić se nije odazivala na naše brojne pozive i poruke.
Sagovornik iz policije, koji je želeo da ostane anoniman, ispričao je da je svuda u svetu neplaćanje PDV veliki finansijski prekršaj, te da se po svim evropskim zakonima stranci sa privremenim boravkom deportuju iz zemlje posle plaćane kazne kod sudije za prekršaje po bilo kom osnovu.
Preuzeto: Blic
Nije ni cudo sto nam je ovako i sto smo u ovakvom stanju kad svako radi sta hoce.
Da je drzave i zakona znao bi se red pa i za kineze a ne da oni diktiraju uslove na trzistu.
OBJETIVO GENERAL
Пре 8 година
Нема коментара:
Постави коментар