понедељак, 21. септембар 2009.

Termalne vode


Ukoliko se potvrde nalazi stručnjaka, stanovnici leskovačke kotline dobili bi jeftino ekološko grejanje za svoje stanove, plastenike i staklenike u kojima se gaji rano povrće.
Na ovu ideju došao je gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić, pošto se zainteresovao za studiju nekadašnjeg Geozavoda, a sada Geoinstituta iz Beograda, odnosno, studiju tima na čijem čelu je bio Sveta Stanković, čuveni srpski hidrogeolog, koji je, između ostalih, otkrio i izvore bujanovačke "Hebe" i vranjske "Rose".
- Prema tvrdnjama Stankovića, Bujanovačka Banja i Sijarinska Banja su samo pukotine gde su termalne vode iz podzemnog jezera pod Leskovcem našle put i izašle na površinu - kaže gradonačelnik Slobodan Kocić.
Na dubini od 40 do 120 metara ispod gotovo cele površine Leskovca nalazi se jezero iz koga se grad sa okolinom snabdeva vodom za piće, a prema studiji stručnjaka, termalne vode nalaze se na dubini od 1.200 do 1.500 metara. Hidroinženjer Milutin Milunović iz leskovačkog "Vodovoda" kaže da je su hidrogeološka istraživanja u leskovačkoj kotlini vršena pre 25-30 godina o trošku države, ali da u to vreme nije bilo zainteresovanih investitora.
- Za moje kolege i mene ne postoji nikakva sumnja da se na toj dubini nalaze velike količine termalne vode, samo smo u dilemi da li su one i mineralne. Tim profesora iz Beograda je ovde proveo mnogo vremevna, studiozno radio i nema sumnje da su njihovi nalazi tačni - priča Milunović, koji ukazuje i na činjenicu da se pored Južne Morave na nekoliko mesta mogu videti vulkanski tufovi, ali i na to da se leskovačka kotlina nalazi u trouglu - Sijarinska Banja, Vranjska Banja i Niška Banja, koje imaju termalne vode.
Gradonačelnik Kocić kaže da je od austrijske razvojne agencije obezbedio 50.000 evra za inoviranje postojećeg projekta, a da milion evra za probnu bušotinu ne predstavlja nikakva problem.
- U situaciji smo da bukvalno biramo investitore koji naslućuju da se radi o ogromnom potencijalu. Ukoliko se probna bušotina pokaže izdašnom, ona može da bude i eksploataciona, a benefiti su ti što će grad i sva naseljena mesta imati ekološki čist i jeftin način grejanja i što će naši poljoprivrednici u svojim staklenicima i plastenicima, uz njihovo doosvetljavanje, imati povrće tokom cele godine. Time će se, zapravo, ostvariti naš san o Leskovcu kao maloj Kaliforniji - uveren je Kocić.
Budući tim stručnjaka imaće, dodaje Kocić, kao konsultanta upravo profesora Svetu Stankovića, koji sada kao penzioner živi u Beogradu, a s kojim juče "Blic" nije uspeo da uspostavi kontakt.
Preuzeto: Blic

Нема коментара:

Постави коментар