Nisu kako valja još ni prvi ćevapčići onako zamirisali, zacvrčali i zarumeneli se na tek zagrejanom roštilju na ovogodišnjoj, jubilarnoj 20. roštiljijadi u Leskovcu, a već je zabeleženo, što bi rekli Leskovčani, „obaranje na rekordi“. Prvo je Bata, međ’ narodom poznatiji kao Picurka, vozeći kamion u rikverc oborio dvadesetak žardinjera. Potom je Dragi Bilmez, nakon što je za sat vremena pojeo trideset pljeskavica koje su zaostale od prethodne večeri, s nogu oborio medicinsko osoblje, koje je jedva uspelo da ga povrati na scenu... I, već je juče opet šenlučio sa Donjinim trubačima, među nekoliko hiljada gostiju.
Žikica Nestorović, organizator ovogodišnje svetske roštiljske svetkovine i direktor TO Leskovac, pripoveda kako ove godine očekuje rekordnu posetu od bar pola miliona gostiju, priča kako je spremljeno 50 tona roštilj mesa, ali i još dvaput toliko krmenadli, kobasica, jagnjećeg i svinjskog pečenja, bataka, krezli, momički...
- Najavljena nam je organizovana poseta turista iz Bugarske, Slovenije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja-veli Nestorović i dodaje da su se pobrinuli za dobru zabavu, pa će pred ljubiteljima roštilja narednih dana nastupati vrhunski estradnjaci, ali i najbolji trubači sa juga Srbije, predvođeni Božidarom Nikolićem Donjom.
Da ne vidiv cinkaroši
I dok Nestorović najavljuje da se očekuje obaranje Ginisovog rekorda u pravljenju najveće i najteže pljeskavice na svetu, Cene Karapampula procenjuje ovogodišnju publiku.
- Svi šetav, a niki ne kupuje, jer nema od kud. Nijedna fabrika ne radi, a i opštinari nekoliko meseci kasne i to što primav je 50 posto, umanjeno za PDV. I što bi oni možda kupili neku pljeskavicu, ali ne smeju, jer će gi vidiv zlobnici i cinkaroši kako se rasipuju i troškaraju sa pare, pa će kažev na ovi što su izvršili implentaciju u civilno društvo da gi staviv na crnu listu za odstrel. Odnosno, za prvu preraspodelu za plaćani i neplaćani ostanak u opštinu- priča Karapampula.
Priča i kako se Roštiljijada zahuktala, ali i mudruje kako kupuje ko ima, dok „neki roditelji mogu samo da obećaju na svoju decu, da ako budu dobra da će da gi vode na Roštiljijadu da gledav kako se jedu pljeskavice“, jer nemaju odakle da im kupe.
Miris roštilja se širi sa više od pedeset skara, ali se oseća i miris sa ražnja. Na vrelom septembarskom suncu peku se jaganjci, jarići i prasići. Cena im je od 400 do 600 dinara za kilogram, zavisno od kategorije mesa. Pljeskavica se juče prodavala po 100 dinara, koliko košta i par roštiljske kobasice, a može se kupiti i „specijalka-gurmanska“ od 150 dinara. Ali ona, kažu znalci, ne ide bez „tomahavka“, „teretnog piva“ od dva litra, ili bar bez sifona belog vina ili ružice.
Svađa zbog pljeskavice
Jedan red, gde se čeka na pljeskavice i ćevape, za trenutak, razbi svađa dvojice malo zagrejanih gostiju.
- Ti si, be, šašav čovek, znaš li kad bi niki u Guču kazaja da im to i to ne valja, pa taj bi za čas progutaja pisak od trubu ili dobija maljicu od tupan po glavu. Sg’ ću ti ja zorle nabutam tuj pljeskavicu u gušu. Ti si, be večito nezadovoljan. Celog života samo kritikuješ, a kolac nisi poboja u ovaj grad- kaže ljutito brkajlija svom sugrađaninu, odgovarajući mu na kritike.
Uz roštiljdžijski deo na Širokoj čaršiji, u centru Leskovca, od Robne kuće, je deo za sve i svašta, tako da se na ovogodišnjem festivalu roštilja može naći za svačiju dušu ponešto. Tu su i zanatlije, džidža-bidže, zemljano posuđe, drvenarija, alkohol, zimnica, ali i muzika, DVD i CD sa najnovijim domaćim i stranih hitovima, pa zabava za najmlađe.
- Muž i ja smo pojeli po dve pljeskavice, jer smo se spremali - kaže Nišlijka Vera Stojanović i dodaje:
- Sada idemo na pijac, da kupimo leskovačku papriku za ajvar i turšiju, jer je jeftinija i mnogo kvalitetnija.
Već za sutra i prekosutra na Roštiljijadi će se u pripremanju roštilja takmičiti najbolji majstori iz zemlje i inostranstva, a i učenici ugostiteljskih škola iz Srbije i zemalja u okruženju spremaće specijalitete sa skare. Biće napravljena najveća pljeskavica na svetu i najbolja majstorska pljeskavica na dohvat „iz ruku“
Preuzeto:Glas javnosti
Нема коментара:
Постави коментар